20 Bin Öğretmen Atamasında Öne Çıkacak Branşlar Hangileri ? Güncellendi

Besyotime.com

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz açıklamayı yaptı. 2018 Şubat ayında 20 bin öğretmen alımı gerçekleştirilecek. Peki Şubat atamasında hangi branşlara daha fazla kontenjan ayrılacak?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AA Editör Masasına yaptığı açıklamada 2018 Şubat ayında 20 bin öğretmen ataması için duyuru yapacaklarını ifade etti. Bakan Yılmaz, 2018 Şubat ayında duyuru yapacaklarını, Mayıs ayında sözlü sınavların yapılacağını ve Haziran-Temmuz aylarında atamaların yapılacağını ifade etti.

2018 Şubat Atamasında Hangi Branşlar Ön Plana Çıkacak?

1) İNGİLİZCE

Yabancı dile dayalı ders saatlerinin artırılması, ingilizce öğretmen açığını da etkileyecektir. 17 bin öğretmen ihtiyacı bulunan İngilizce öğretmenliği branşına, Şubat ayında yapılacak olan öğretmen atamalarında en çok kontenjan verilen 2 branştan biri olacağını söylemek mümkündür. İngilizce öğretmenliği branşına 20 bin öğretmen atamasında tahmini olarak öngörülen kontenjan sayısı: 2500-2700

2) SINIF ÖĞRETMENLİĞİ
 
Sınıf Öğretmenliğinde branşında da Öğretmen ihtiyacı çok artış gösterecek. Şuan Milli Eğitim Bakanlığında görevli 230 Bin civarı sınıf öğretmeni bulunması ve her yılda MEB’den emekli olan öğretmenlerin %50 sinden fazlasının sınıf öğretmeni olması sınıf öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır. Son yapılan  öğretmen atamaları sonrası 12 Bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunan Sınıf öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacının 17 binleri bulması ve  ŞUBAT öğretmen atamalarında da yine en çok kontenjan verilen branşlardan birinin sınıf öğretmenliğine olacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Sınıf öğretmenliği branşı için kontenjan tahminimiz 2700-3000
3) OKUL ÖNCESİ
 
-Okul öncesi branşı da öğretmen açığı artacak olan bir diğer branş. Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 4 bin civarı ihtiyacı bulunan branşta; ileriki dönemde öğretmen ihtiyacının okul öncesinin zorunlu olacak olmasından dolayı 20 binlere çıkacağı düşünülüyor. Çünkü MEB’in okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma politikası doğal olarak okul öncesi öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır.  Okul öncesi branşı için kontenjan tahminimiz 2000-2000
-Özel Eğitim Öğretmenliği ile Rehber Öğretmenlik branşında da öğretmen ihtiyacının artış göstereceğini söylemek mümkündür. Rehber öğretmenlik branşında son yapılan öğretmen atamalarından sonra 7 bin civarı, özel eğitim öğretmenliği branşında da 10 bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunuyor. İleriki dönemlerde bu iki branşında öğretmen açığının 10 binin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.
Özel Eğitim ve Rehberlik  branşları için kontenjan tahminlerimiz sırasıyla; 800-1000, 1000-1200

 
Şubat atamasında Sosyal Bilgilere: 400-500, Türkçe Öğretmenliğine 900-1100, Felsefe'ye 300-400 kontenjan öngörülüyor.
-Ayrıca bunlara ek olarak Din kültürü, Fen ve Teknoloji, Beden Eğitimi, İlköğretim Matemetik , Bilişim Teknolojileri , Türk Dili ve Edebiyat branşlarına da Şubat ayında ilan edilecek öğretmen atamalarında en çok kontenjan verilecek branşlar arasında saymak mümkündür. mebpersonel.com farkıyla.

İlköğretim Matemetik öğretmenliği branşı için kontenjan tahminimiz 1500-1700
 
Din Kültürü branşı için kontenjan tahminimiz 1800-2000


Fen ve Teknoloji branşı için kontenjan tahminimiz 900-1100
 
Bilişim Teknolojileri branşı için kontenjan tahminimiz  800-1000
Beden Eğitimi branşı için kontenjan tahminimiz  700-900

Türk Dili ve Edebiyatı branşı için kontenjan tahminimiz  600-800
 
***Yukarıda sayılan branşların öğretmen ihtiyacının çok olacağını söylemek mümkündür. Olası öğretmen atamaları için bu branşlara fazla kontenjan verileceği sürpriz olmaz.
ÖĞRETMEN İHTİYACI AZALACAK OLAN BRANŞLAR 
 
Son yapılan  öğretmen atamaları bazı branşlarda doluluk oranını 0 seviyesine getirdi.  Dersane branşlarına ayrılan kontenjanlar sonrasında bazı branşlarda öğretmen ihtiyacı minimize oldu. Özellikle  Tarih, Coğrafya, Lise Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji  ve bunlara ek olarak Teknik Eğitim Branşlarında branşlarında öğretmen ihtiyacı azaldı. Ders saatleri ile ilgili herhangi bir değişmenin de olmadığı bu branşlarda öğretmen açığının ve atamaların azalacağını söylemek mümkündür. Bu branşlarda öğretmen ihtiyacının artması için ders saatlerinin artması, takviye kurslarda tercih edilmesi ve emeklilik durumlarının olması gerekiyor. Şubat atamasında bu branşlara verilecek kontenjan sayısı 250'yi geçmeyecektir. 


Diğer branşlarla ilgili detaylı analiz ve kontenjan dağılımlarını sizlerle paylaşacağız.

#Besyo #2018Besyo #Besyosonuclari #Besyotv
TAG