Spor Yapanlar Hangi Vitaminlere Daha Çok İhtiyaç Duyar ?


Düzgün bir fiziğe sahip olmak istiyor, yağlarınızı eritmek, kas kütlenizi artırmak gibi bir amacınız varsa spor yapmak kaçınılmazdır. Spor yapmanın yanında sağlıklı beslenmek, doğru vitamin ve mineralleri almak çok önemlidir. Aksi takdirde yapacak olduğunuz sporun etkilerini yeterli derecede göremezsiniz. Doğru vitaminleri alarak yaptığınız spor sizi istediğiniz fiziğe kavuşturacaktır. Peki hangi vitaminleri almanız gerekiyor?
Vitaminler suda eriyen ve yağda eriyen olmak üzere iki çeşittir. Suda eriyen vitaminler; B, C ve P vitaminleridir. Bu vitaminler her gün düzenli alınmalıdır. Bu vitaminler vücutta depo edilmez, dışarı atılır. Yağda çözünen vitaminler; A, D, E ve K vitaminleridir. Bu vitaminler sporcu sağlığı için önemlidir. Ama aynı zamanda fazla tüketilmesi zararlıdır.

1- B Vitamini: Vücudun enerji ihtiyacını destekler. B vitaminini süt ve süt ürünlerinden alabilirsiniz. B vitamini et, balık, yumurta, tavuk eti, peynirde bulunur. 
B vitamini 8 çeşittir. Sporcu sağlığı için önemli olanlardan bazıları şunlardır.
- B1 vitamini terleme ve karbonhidrat tüketimi gibi işlemleri yapar ve enzim faaliyetlerini etkileyerek düzenler. Alınan karbonhidratları enerjiye dönüştürür.
- B2 vitamini kas gelişimi için ve enerji harcamasının arttığı durumlarda önemlidir.
- B6 vitamini kas sisteminin oluşumunda önemlidir. Proteinin fazla alınması durumunda organizma daha fazla B6 vitamini ihtiyacı duyacaktır. Bunun için protein fazla alınmaması gerekmektedir.

2- C Vitamini: Spor yapan bir kişinin tüketmesi gereken önemli vitamin türlerinden biridir. Antrenman sırasında vücutta oluşan zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kıkırdak ve bağ dokusunun yenilenmesinde önemli rol oynayan c vitamini enerji üretiminde de önemlidir. C vitaminini portakal, mandalinadan alabildiğiniz gibi brokoli, kırmızı biber, papatya gibi sebze ve meyvelerden de alabilirsiniz.

3- D Vitamini: Kas fonksiyonun ve kemik sağlığının gelişmesinde önemli etkileri olan D vitamini spor yapan kişinin alması gereken vitaminlerden biridir. Antrenman ile alakalı inflamasyonu düşürür. D vitaminin ana kaynağı süt ve süt ürünleridir. Somon balığı da D vitamini için tüketilebilir.  
Yukarıda belirtilen vitaminler vücudun ihtiyacı dahilinde alındığında sporcu sağlığına ve gelişimine olumlu etki yapacaktır.
TAG