Afyon Kocatepe Üniversitesi Besyo Özel Yetenek Sınavı 2017-2018


UYGULAMA SINAVI (KOORDİNASYON PARKURU) 

Koordinasyon sınavı, parkur tamamlama süresi ve isabet puanı olmak üzere iki bölümde değerlendirilecektir. Adayın parkuru belirtilen baraj değerleri içerisinde tamamlaması ve koordinasyon parkurunun tamamında en az 3 isabet kaydetmesi gerekmektedir. Parkurda toplam 8 istasyon bulunmaktadır. Bu istasyonlardan bazıları isabet istasyonudur. Aday isabet puanı gerektiren 3 istasyonda en fazla 15 isabet kaydedebilir. 

Aday her isabetli atışta isabet puanı kazanır. Her isabetin zaman olarak karşılığı 3 saniye ile değerlendirilir. Parkur sonunda isabetlerin toplam sayısı 3 (sn) ile çarpılarak adayın parkuru tamamlama süresinden düşülür. 

Koordinasyon sınavına ait en iyi ve en kötü derece ve puanlar ile değerlendirmeye etkisi Tablo 2’de verilmiştir. Uygulama sınavının derece ve karşılığı tahmini puanları ayrıntılı olarak Tablo 4’de, koordinasyon parkurunun detaylı çizimi Şekil 1’de verilmiştir
.Koordinasyon Parkurunda uygulanacak istasyonlar sırasıyla aşağıda açıklanmıştır. 

1. İstasyon: Minderde Öne Düz Takla; Elektronik Kronometrenin bulunduğu kapıdan geçerek parkura giriş yapan aday, jimnastik minderi üzerinde öne doğru peş peşe iki düz takla atar. Aday ensesini yere koyarak omuz ve sırtının üzerinde yuvarlanma hareketini tamamlar ve bu hareketini iki kez tekrarlar 2. İstasyon: Voleybolda Servis (İSABET); Minderde öne düz takla istasyonunu tamamlayan aday, voleybol servis çizgisine gelir. Kasada bulunan 5 voleybol topunu tek tek tenis servis tekniği (baş üzerinden) ile karşı sahanın arka 3 m’lik bölgesine atar. Karşı sahadaki 3 m.lik alana atılan her top isabet sayılır ve isabet puanı olarak kaydedilir. Aday atış çizgisini geçer veya başka bir ihlal yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için 3 sn süre cezası alır. 

3. İstasyon: Futbolda Slalom; Voleybolda servis atma istasyonunu tamamlayan aday, futbolda slalom istasyonuna gelir. Topu kasadan eli ile alan aday, futbol slalom başlangıç çizgisi önünde topu yere bırakarak slaloma başlar. Aday çapraz yerleştirilmiş olan 6 dikmenin etrafından geçer. Son dikmeyi de geçen aday, bitiş çizgisinden sonra topu eline alarak başlangıç noktasına götürür ve kasanın içine topu bırakır. Eğer aday başlangıçta topu slalom çizgisinin ilerisine koyar veya çizgi önünden topu durdurmadan eli ile 1. dikmeye doğru yuvarlayarak avantaj sağlarsa, slalomu bitirdikten sonra bitiş çizgisini geçmeden topu eline alırsa veya topu kasanın içine bırakmazsa, istasyon görevlisi tarafından hata yaptığı yere çağrılır ve hareketin doğrusunu yapması istenir. Her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.

 4. İstasyon: Atlama Beygirinin Üzerinden Geçme; Atlama beygirine gelen aday el, ayak, gövdeyi kullanarak veya hiç kullanmadan, atlama beygiri üst hizasından vücudunun herhangi bir bölümünü aşağı düşürmeden geçer (atlama beygirinin yüksekliği erkekler de 125 cm, bayanlarda ise, 110 cm’dir).

 5. Basketbolda Serbest Atış (İSABET); Atlama beygiri üzerinden atlayan aday, basketbolda serbest atış istasyonuna gelir. Kasaya yerleştirilen 5 basketbol topunu tek tek alarak potaya şut atar. Çemberden geçen her top isabet sayılır ve isabet puanı olarak kaydedilir. Adayın tekniğe uygun, atış gerçekleştirebilmesi için, adayın önüne iki insan maketi konulur. Eğer aday serbest atış çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır. 

6. İstasyon: Futbolda Şut (İSABET); Basketbolda serbest atış istasyonunu tamamlayan aday, futbolda şut istasyonuna gelir. Kasada bulunan 5 futbol topunu hentbol kalesine 6 m mesafe de belirlenen çizginin gerisine koyarak şut atar. Şutlar kalenin içerisinde yerleştirilen ve çapları 70 cm olan üç hedefin herhangi birine atılır. Eğer aday futbol çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır

. 7. İstasyon: Bankta Çift Ayak Sıçrama; Futbolda şut atışlarını tamamlayan aday bankın önüne gelir. 40 cm yüksekliğindeki jimnastik sırası üzerinden çift ayak sağa sola 5 kez sıçrama yapar. Aday çift ayak sıçrama yapmaz, başka bir hata yapar veya 5 sıçrama hareketini tamamlamadan parkuru geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır. 

8. İstasyon: Hentbolda Şut; Hentbolda şut istasyonu için belirlenen (4m) atış çizgisine gelen aday, kasada bulunan 2 topun birini alarak kaşı duvarda bulunan 1m2 lik ahşap zemine temel atış yapar, geri gelen topu tutarak 5 atış gerçekleştirilir. Tutulamayan top, sayılan atış olarak kabul edilmez. Aday atışlar için kullandığı topu bir şekilde kaçırırsa kasadaki yedek topu kullanır. İkinci topu da kaçırırsa, toplardan herhangi birini gidip alarak parkura devam eder. Eğer aday çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata artı için 3 sn süre cezası alır. Aday elektronik kronometre kapılarının arasından geçerek koordinasyon parkurunu tamamlar

TAG