İlahiyatçıları Spor İl Müdürü yaparsanız madalya sayımız azalır


Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen Spor Bilimleri Turizm ve Rekreasyon Öğrenci Kongresi, MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu'nda başladı.
Müzik Dinletisiyle başlayan kongrenin açılışında Üniversite Sporları Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer ve Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, Türkiye'nin spor alanında yaşadığı problemlere değinip, sportif aktivitelerin bilimden ayrı yapılamayacağını dile getirdiler. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürülü Ömer Faruk Şiran ile MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar'ın yaptıkları konuşmalarla selamladığı kongreyle ilgili bilgileri, Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kadir Pepe paylaştı. Pepe, çok sayıda üniversiteden 260'ın üzerinde öğrenci ve kademisyenin katıldığı kongreye 414 bildiri sunulduğunu söyledi.
Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, sporun bilimden ayrı ele alınmaması gerektiğini bildirip, Türkiye'de sporun geliştirilmesi için önemli çalışmalara imza atıldığını vurgulayıp, sporun eğitimin bir aracı olduğunu savundu. Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay ise, uluslararası spor camiasında Türkiye'nin iyi bir noktaya ulaştığını dile getirdiği konuşmasında, bazı serzenişlerde bulundu. Günay, "Spordaki başarımız geriye gidiyor. Spor bilimlerinin gelişmesi, sporun gelişmesi demek değildir. Gençlik Spor Bakanlığının şapkayı önüne koyup düşünmesi lazım. Spor bilimlerindeki bilgiyi yok sayar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlerini ilahiyatçılardan atarsanız madalya sayımız düşer. Spor bilimlerine değer vermiyorsanız, madalya sayınız düşer. Benim Türk çocuklarımın olimpiyatlara katılması daha değerli. Bir Türk Çocuğu olarak, Türk sporcu denildiğinde karşımda zenci görmek istemiyorum" dedi.
21-23 Nisan 2017 tarihleri arasında MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu'nda devam edecek 4. Uluslararası Spor Bilimleri Turizm ve Rekreasyon Öğrenci Kongresi'nin açılış töreninde konuşan MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, genç katılımlı uluslararası bir kongrenin yapımından duyduğu memnuniyeti ve mutluluğu paylaşıp, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz'ın Süper Toto'yla protokol imzaladığını paylaştı. Üniversitenin stadyumundan BESYO binasına ve diğer spor alanlarına kadar önemli bir spor tesisinin Burdur'a kazandırıldığını dile getiren Acar, "Ülkemizdeki gelişmelerle palalel olarak spor alanında da ciddi yatırımlar yapılıyor. Bu farkındalık oluşması için önemlidir ve uluslararası spor olaylarında arzuladığımız düzeye ulaşma konusunda bir adım olarak görebiliriz. Zayıf yönlerimizin farkına varıp güçlendirilmesi ve güçlü yönlerimizin de aynı güçle ilerlemesi açısından bu ilerleme ciddi bir olaydır. Üniversite olarak altyapı tesislerine ilaveten bölgenin konumu ve üniversitenin gelecekte bir marka olması konusunda ciddi bir misyonumuz var. Burdur'un Sagalassos, Kibyra gibi spor ve turizm alanlarında cok ciddi bir altyapısı var. Bunu da bir farkındalığa dönüştürmek gerekiyor. Gelecek için ümitliyiz. Kongreyi düzenleyen arkadaşlarla birlikte gelecekte üniversitemiz ciddi bir ivme kazanacak. Marka olacağız diye düşünüyorum." deyip, farklı üniversitelerden gelen akademisyen ve öğrencileri selamladı.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran, "Burdur turizm acısından mükemmel bir yer. Spor ve kültür alanında altyapısı zengin bir şehir. Üniversite ile aramızda gerçekleştirilen sinerji ile önemli çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Üniversitenin bu kongreye hazırlanma aşamasındaki emeklerini biliyorum ve herkese teşekkür ediyorum." dedi.
Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Tamer, MAKÜ'ye yapılacağı müjdelenen spor tesisinden duyduğu memnuniyeti dile getirip, "Şanslısınız çünkü sizler bizlerden çok önde başlıyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve sporun geleceği sizlerin elinde. Başarılarınızın devamını diliyorum. Dünyada gelişmiş ülkelerde Türk Sporunu karşılaştırdığımızda çok gerideyiz halbuki nüfusumuza ve elimizdeki imkanlara bakıldığında geri kaldığımızı söylenemez. Yurtdışındaki spor tesislerini kıskanmaktan artık o tesisleri ülkemizde gerçekleştiriyoruz spor bilimleri eğitimi ülkemizde ihmal edildi ve bu bilimin gerekliliğine inanılmıyor. Dünya standartlarında bilim adamları ve tesisler açısından hiçbir sıkıntımız yok. Öğrenciler bu güce güç katacaklardır. Spor eğitimin aracıdır. Spor yaygınlaşıyor. Uluslararası düzeyde sporcularımız yetişiyor. Bilimle uygulamayı birleştirmek çok önemlidir. Sporun hakettiği yere gelmesi için bilime de önem verin uygulamaya da. Türkiye üniversite sporları federasyonundan da bahsetmek gerekirse çok genç bir federasyon." diyerek öğrencilere seslenip, federasyonun 1996'dan bu yana yaptığı çalışmaları paylaştı.
Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay ise yaptığı konuşmada, bazı tespitlerini ve rahatsızlıklarını dile getirdi. Günay, "Spordaki başarımız geriye gidiyor. Spor bilimlerinin gelişmesi, sporun gelişmesi demek değildir. Gençlik Spor Bakanlığının şapkayı önüne koyup düşünmesi lazım. Spor bilimlerindeki bilgiyi yok sayar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlerini ilahiyatçılardan atarsanız madalya sayımız düşer. Spor bilimlerine değer vermiyorsanız, madalya sayınız düşer. Benim Türk çocuklarımın olimpiyatlara katılması daha değerli. Bir Türk Çocuğu olarak, Türk sporcu denildiğinde karşımda zenci görmek istemiyorum" diyerek eleştirilerini paylaştığı konuşmasında, spor alanında öğretim üyesi sayıları hakkında bilgiler verdi. Günay konuşmasının devamında, "Sadece kendi ülkemize sahip çıkan bir ülke değiliz, biz genetiğimizle ne kadar köklü olduğunu 15 Temmuz'da gösterdik ve ülke olarak sınır dışımıza da çıkıyoruz. Avrasya spor bilimleri kurma çalışmaları hızlandı. Bosna, Kırgızistan, İran, Irak, Moldova, Gürcistan, Kıbrıs, Azerbaycan ve Özbekistan gibi ülkelerle bu birliği kurduğumuzda 22 ülkenin içinde bulunduğu bir sistem olacak ve artık biz de varız diyeceğiz. 60 üzerinde spor bilimleri ile ilgili birimlerimiz var ama roma olimpiyatlarındaki başarılarımızı yakalayamıyoruz. Yani spor bilimlerinde gelişiyoruz ama başarı anlamında uygulamaya yansımıyor ve geriliyoruz. Kongremizin 4.sü yapılıyor. " deyip, kongrede emeği geçenlere teşekkür etti.
Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Kadir PEPE, "Ev sahibi olarak değerli hocalarımızın söz hakkını almak istemiyorum. Gençleri spor bilimlerine kazandırma, bilimsel yaklaşımı bilimselliği kazandırmak amacıyla düzenledik kongremizi 414 bildiri 260dan fazla öğrencimiz var. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.
TAG