Besyo İçin Ygs'den Kaç Almalıyım ?

YGS sporcular için en büyük sorunsaldır aslında.Yıllarca okul sıralarında değil sahalarda,salonlarda,tartan pistlerde aramıştır mutluluğu.Ancak maalesef bize lazım olan bir unsur.
Beden eğitimi kazanmak içinde en önemli 2.unsurdur YGS, 200 alsam kazanır mıyım 300 alsam kazanır mıyım? diye bir şey yok.Ne kadar fazla puan o kadar fazla avantaj.Tabi ki alınması gereken bir taban puan var. spor liseleri için genelde 140 baraj dır,diğer liseler için ise 180.
Ancak her okul sınav kitapcığını açıkladığında belirtir bu isteklerini.Örnek verecek olursak ; 9 eylül üniversitesi yetenek sınavı için taban puanı 220 belirlerken ( spor lisesi için 200),Ege üniversitesi 180 belirler( spor lisesi için 140) ancak biz genelleme ile konuşacak olursak 180 taban puan diyebiliriz.


Gelelim asıl konumuza 'YGS sınavından kaç puan alsam besyo ya girerim' puan hesaplamasında %22 değerindedir YGS,yani yerleşme puanına etkisi %22 dir. Bu puanlama sistemi okullar arasında farklılık göstermez. Ösym nin belirlediği sistemdir.YGS nin etkisi yetenek sınavı ve diploma puanıyla ortaya çıkar.

Peki arkadaş geriye kalan % 78 e ne oldu?

Detaylı şekilde açıklamasını diğer yazılarımda bulabilirsiniz.Ancak özetleyecek olursak

%22 YGS
%67 YETENEK SINAVI
%11 AOBP
olarak yapılan puan hesaplamasında sınava giren herkesin puanları hesaplanır ve kontejan'a 30 dersek ilk 30 kişi okulu kazanmış sayılır.Önemli bir nokta spor yöneticiliği bölümünde standart sapma hesaplaması oldugu için bu hesaplama sisteminden farklı bir sistem vardır.

TAG