Koşu Bandı Yerine Yapabilecegiz Antremanlar


Hepimiz sıkı ve formda bir vücuda sahip olmak isteriz, yüksek ihtimalle bu yazıyı da bu yüzden okuyorsunuz. Gerçekçi olmak gerekirse koşu bandı üzerinde geçirilen dakikalar, yapılan uzun süreli kardiyo çalışmaları canımızı biraz sıkar ve her ne kadar sonunda yağlardan kurtulacağımızı ve forma gireceğimizi bilsek de çoğumuz bu işi koşu bandı üzerinde sonuna kadar tamamlayamaz. Bu yazıda size koşu bandı alternatifi 5 metod tavsiye edeceğim..
 
#1 Dinlenme Sürenizi Kısaltın
Eğer kas inşa etmek istiyorsanız dinlenme sürenizi çok kısaltmanızı tavsiye etmiyorum ama konumuz koşu bandı alternatifi olduğu için ve amaç yağ yakmak ve forma girmek olduğu için setleriniz arasındaki dinlenme süresini azaltmanız yağlarınızın yanmasını hızlandıracaktır. Eğer ciddi kas kütlesi yapmayı düşünmüyorsanız dinlenme sürenizi 60 saniyeye kadar indirebilirsiniz.
 
#2 İp Atlayın
Kondisyonunuzu artırmak için koşu bandı alternatifi olarak bence en iyi seçeneklerden biri ip atlamaktır. Bazı uzmanlara göre ip atlamak duruşunuzu da düzeltmektedir çünkü kambur bir şekilde ip atlamak imkansızdır. İp atlamanın düzelttiği duruşunuz bir çok spor dalında da size fayda sağlar. Ayrıca her ne kadar alternatif olsa da ip atlamak koşu bandı verimliliğinizi de artırır.
 
Eğer bir antrenörseniz ve birinin duruşunu düzeltmek istiyorsanız ona atlaması için bir ip verin. 10 dakika boyunca 30 saniye atlayıp 30 saniye dinlenerek mucizeler yaratabilirsiniz.
 
#3 Tepe Koşusu
Koşu bandında düz koşmak yerine eğiminizi artırarak tepe koşusu yapın. Düz koşu bandında yaptığınız uzun süreli yürüyüş veya koşular yerine tepe koşusu yaptığınızda 20 dakika içinde zaten terlemeye başlar ve yağ yakımında zirveye çıkarsınız. Tepe koşusu yapmanın iki önemli nedeni vardır. Birincisi tabi ki daha zor olması ikincisi de hızınızı maksimum seviyeye çıkartamayacağınız için sakatlanma riskinin daha az olmasıdır.
 
#4 Barbell Kokteyl
Bu barbell kokteylini antrenmanınızın sonunda uygulayın. Bu da koşu bandı alternatifi olarak iyi bir sistemdir. Aşağıdaki tüm hareketleri 1 set olarak düşünün ve hepsini tamamlayana kadar barı hiç bırakmayın ve shoulder press i 10 kez yapabildiğiniz ağırlığı kullanın. Toplamda 4 set yapmaya çalışın. Bu hareketlerin ilk ikisinin Türkçe karşılıklarını bilmiyorum fakat youtube'a yazarsanız videolarını bulabilirsiniz.
 
High pull from hang x 5 Clean from hang x 5 Shoulder press x 5 Front Squat x 5 60 - 90 saniye arası dinlenin.
 
#5 Oyun Oynayın 
Facebook, PS3, Wii eski zamanlarda bu kadar popüler değildi hatta yoktu.. O zamanlar nasıl vakit geçirdiğinizi hatırlıyor musunuz? Arkadaşlarınızı toplayıp ya dışarıda top koştururdunuz ya da kaykaya veya bisiklete biner gezerdiniz. Yaşınızın büyümüş olması bunları tekrar yapamayacağını anlamına gelmez. Vakit buldukça arkadaşlarınızla bir araya gelin ve bir halı saha maçı organize edin, halı saha maçına nefes yetmiyor diyorsanız en kötü bowling oynamaya gidebilirsiniz, bunların hepsi koşu bandı alternatifi için uygun etkinliklerdir.